Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

VÝCVIK / Training

Cvičíme s pastevcem

            Občas někde můžete slyšet, že pastevec je pes k ničemu, protože se s ním nedá cvičit. Doufám, že se mnou budete všichni souhlasit, když řeknu, že je to nesmysl. Nejen, že cvičení není jediné, co se se psem dá dělat, ale mimo jiné není nemožné se s pastevcem věnovat výcviku.

 

            Bohužel se někdy stává, že když člověk třeba se šarplanincem nebo krašákem přijde na cvičák, byť do kurzu základní poslušnosti, inzerovaného jako „pro všechny,“ je mu řečeno, že je to zbytečné, že se jedná o psa, se kterým se cvičit nedá. Docela by mě zajímalo, kde „výcvikáři“ berou tu jistotu. Je ovšem pravda, že je možná štěstí, že Vás s pastevcem někde rovnou odmítnou, protože mnohá cvičiště nejsou „vybavena“ instruktory, kteří jsou schopni se věnovat takovémuto plemeni, což mnohdy může napáchat víc škody, než užitku, neboť šarplaninec či krašák prostě není a nebude ovčák.

Čeho chceme dosáhnout

            Zpočátku si musíme uvědomit, čeho se psem chceme dosáhnout. Chceme mít pohodového společníka pro život? Chceme chodit se psem na procházkách na volno? Chceme, aby znal základní povely nebo něco navíc? Nebo chceme sbírat mety nejvyšší? Pokud jste se rozhodli pro poslední možnost, nejspíš Vás zklamu, ale doporučuji Vám si k šarplaninci pořídit ještě nějaké „pracovnější“ plemeno. Šarplaninec ani krašák se nejspíš nikdy nebude honosit dokonalou poslušností s očním kontaktem při chůzi u nohy a chutí pokračovat v práci při odložení. Pes výcvik může mít rád, ale projevu třeba belgických ovčáků bohužel nikdy nedosáhne. Šarplaninec nikdy nebude rychlý a mrštný jako border kolie při agility, na to opravdu stavěný není a fyzicky by mu přehnané tréninky tohoto sportu dokonce mohly ublížit. Možnou naději skýtá snad jedině dogdancing, kde při dobrém přizpůsobení sestavy působí prostě jinak než ostatní.

Motivace

Šarplaninec s Vámi nikdy nejspíš nebude spolupracovat jen z čirého nadšení pro práci. Musí chtít pracovat s Vámi a musí vědět, že se mu to vyplatí. Já sama pro cvičení s krašákem používám vybrané odměny, které moji psi milují. Patří mezi ně sušené plíce či jiné maso, kousky sýra nebo vařené masíčko, mladší fena se třeba i ráda potahá o fleesový uzlík, plyšáka nebo si zaběhne pro míček, ale každý si musí najít to nejlepší pro svého psa, každý je originál, znám třeba fenu která cvičí jedině za bublinky z bublifuku.

Agility, dogdancing, sportovní kynologie,…

            Psích sportů a aktivit je mnoho, stačí si jen vybrat. Samozřejmě jsou některé pro pastevce vhodnější a jiné méně, ale v podstatě jde na určité úrovni dělat asi cokoliv. Když přidám svůj čistě osobní poznatek, rozhodně bych se přimlouvala za vyzkoušení třeba dogdancingu, který považuji za jediný, který se dá i na vrcholové úrovni provozovat snad s jakýmkoliv psem. Důkazem toho je i fakt, že se Mistrem světa ve freestylu (divize dogdancingu) stal novofundlandský pes, což je rozhodně plemeno, které není ve výcviku z těch nejběžnějších. Ale samozřejmě je jen na vás, co vás zaujme. V agility považuji za nevýhodu vysoké překážky, i když s odpovídajícím tréninkem je i šarplaninec či krašák zvládne překonat (ale nic se nesmí přehánět). Sportovní kynologie je fajn, ale pastevci jsou moc chytří na to, aby kousali figuranta do chráněné ruky (rukáv), je přeci daleko logičtější zamířit na nějaká nechráněná místa.  V extrémním vytrvaleckém sportu, zvaném dogtrekking může i krašák nebo šarplaninec najít své upotřebení – chůze na desítky kilometrů, jen se svým páníčkem, to si může DOSPĚLÝ pes užít.

Pozor na štěňata

            V moderní kynologii (naštěstí) začíná víc a víc převládat názor, že malá štěňata mají na výcvik dost času. Přibližně do roka bych se vyhnula delším túrám, a radši i práci s figurantem a do roka a půl skákání vysokých překážek. Do té doby se dá dělat spousta dalších užitečných věcí, které při následném výcviku jakéhokoliv odvětví jistě využijete. Je důležité pracovat na přivolání a socializaci, to využijete v praktickém životě víc než metrové skoky. Pokud budete chtít nadále cvičit, je výhodou, pokud si pes umí hrát. U malých štěňátek je výhodou, že si hrají ráda. Ráda cupují plyšáky, chytají listí a tahají se o hadříky. Toho všeho se dá moc dobře využít. Pokud se hra pro psa stane odměnou, máte napůl vyhráno. Neméně důležité je, že pes umí jíst pamlsky. Teď to pravděpodobně zní zvláštně, ale mnoho psů v rušném prostředí dobrotu vůbec nepřijme. Pomalu můžeme psí miminko učit různé triky, ať už na protahování (práce na míčích a čočkách, poklona, otočky), na přemýšlení (pod jednou z několika misek je schovaná odměna, hledej) či na drive (tři, dva, jedna – kdo bude mít dřív hračku). Všeho je ale třeba s mírou!              

 

Tento článek nemá být podrobnou instruktáží, jak co dělat, ale spíše takovým úvodem do světa cvičení s krašákem nebo šarplanincem. Nezapomínejte především na to, že by to měla být především zábava pro Vás oba a příjemně strávený společný čas. Tak hodně štěstí!             

TOPlist