Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Standard


 
1. Celkový vzhled a charakter
 
Popis: Krašský ovčák je středně velký, silný pes s převislýma ušima a svislým ocasem. Bohatě osrstěn, železitě šedé barvy, silné konstituce, harmonicky stavěný, dobře osvalený. Dobrý pastevecký pes.
Má mírně živou povahu, je statečný a ostrý pes, v zásadě dobromyslný a věrný výhradně svému pánovi. Příjemný společník, dobrý hlídač, k vizím nedůvěřivý a neúplatný. Oddaně brání svého pána před útokem. Poslušný k ale suverénního chování.
Výška: Je 55 - 60 cm (57), fena 52 - 56 cm (54). Povoleno je odstoupení 2 cm nad všechny uvedené míry, což ale snižuje ocenění.
Váha: Pes 30 - 40 kg, fena 25 - 35 kg.
Formát má mírně podlouhlý. Délka těla u psů je o něco více než o 10 procent větší než výška v kohoutku (66 - 69 cm, u fen může být o něco delší.  
 
2. Hlava
 
Popis: Ušlechtilá. Z profilu hluboká s jemně vyjádřenými přechody, čelní linie nepatrně konvergentní k linii nosního hřbetu. Seshora ve výšce uší široká a nepatrně konvergentní k linii horního hřbetu. Seshora ve výšce uší široká a pozvolna se k nosu zužuje. Lícní kosti nepatrně klenuté. Zvíře silné, ale ne příliš vyjádřené. Hlava úměrná velikosti trupu. Čelní partie o něco delší než čenich.
Čelo: Docela veliké, lebka osvalená a suchá, ze všech stran klenutá. Horní profil čela lehce klenutý. Šířka lebky mezi ušima rovná se její délce, v partii nadočnicových oblouků mírně široká. Délka hlavy od temene po špičku nosu je 24 - 26 cm. Oko plné, nadočnicové oblouky znatelně vyjádřené, čelní rýha mírná, týlní hrbol nepatrný. Hlava se pozvolna zužuje od čela k nosu.
Stop: Lehce vyjádřen a čelo pozvolna přechází v čenichovou partii.
Čenich: Středně dlouhý - skoro 12 cm, u kořenu hluboký a široký, dopředu se pozvolna zužuje, nos rovný a široký. Čenich se od kořenu ke špičce zužuje.
Nos: Široký, vyvinutý, černý, nepatrně vyčnívá dopředu.
Pysky: masité, přilehlé, černě pigmentované.
Zuby: Velice silné, obvzlášť špičáky, dobře vyvinuté řezáky. Chrup úplný a nůžkový.
Oči: Mandlové, mírně šikmo dolů položené. Duhovka kaštanová až tmavohnědá. Oči lehce široko postavené. Výraz otevřený, klidný, sebevědomý, na první pohled skoro tesknivý.
Uši: Poměrně vysoko nasazené, převislé, ve tvaru písmene V, přední okraj stočený. Středně dlouhé, dosahují k vnitřnímu koutku oka.  
 
3. Krk
 
Profil: Horní linie krku rovná nebo lehce klenutá, spodní rovná. Nesen hrdě a mírně šikmo vzhůru.
Délka: Středně dlouhý (25 cm).
Tvar: Hluboký, široký, silně osvalený, v průsečíku oválný, na hlavu a trup navazuje silným osvalením.
Kůže: Silná, přilehlá ke krku, bez laloku. Srst na krku hustá, dlouhá, tvoří límec a bohatou hřívu, a proto krk vypadá kratší a silnější.  
 
4. Trup

Celkový vzhled: Silně vyvinutý, středně dlouhý, hřbetní linie rovná, vodorovná a nebo mírně spáditá ke kořenu ocasu.
Kohoutek: Dlouhý, mírně široký, středně vysoký, dobře navazuje na krk.
Hřbet: Rovný, středně dlouhý, svalnatý a široký. Hrudní partie dlouhá, bederní o něco kratší, výrazně osvalená a široká.
Záď: Mírně spáditá, středně dlouhá, široká a velmi osvalená.
Hrudník: Dobře vyvinutý, dlouhý, hluboký (dosahuje nejméně k lokti) a široký, žebra široká, mírně klenutá, přední partie hrudníku dobře vyvinuté, hrudní kost zepředu poměrně výrazně klenutá. Hloubka hrudníku 25 - 28 cm, obvod 70 - 78 cm.
Břicho a slabiny: Břicho je lehce vtažené, napjaté. Slabiny kratší, mírně vtažené.  
 
5. Ocas
 
Dobře navazuje na trup, vysoko nasazený, šavlovitý, středně dlouhý, dosahuje nejméně ke hleznu, v kořenu široký, ke špičce se mírně zužuje. Plný, bohatě osrstěný dlouhou srstí ve tvaru koruny stromu. V klidu svislý, v pohybu anebo v rozčilení zvedá se na rovinu hřbetu anebo o něco nad ni. Špička ocasu je často lehce zatočená nahoru.  
 
6. Přední končetiny
 
Celkový vzhled: Končetiny ze stran a zepředu rovné.
Praporce: V souladu s velikostí trupu. Jednotlivé partie končetin navazují navzájem harmonicky.
Lopatka: Středně dlouhá, široká, šikmá, osvalená a dobře navazuje na hrudník.
Rameno: Poměrně dlouhé, více šikmé než lopatka, silné, ale ne přehnaně osvalené, pevně přilehlé k hrudníku.
Zaúhlení ramene: Skoro v pravém úhlu.
Předloktí: Dostatečně dlouhé, svislé, mohutně osvalené se silnými kostmi.
Loket: Ne příliš otevřeně zaúhlený, přimyká k hrudníku.
Zápětí: Silné, harmonicky navazuje na předloktí a záprstí.
Záprstí: Středně dlouhé, široké, lehce zašikmené.
Tlapy: Zakulaceně oválné s vybočenými a dobře uzavřenými prsty, silnými, temně pigmentovanými drápy, polštářky s velmi temným až černým pigmentem, dostatečně pevné.  
 
7. Pánevní končetiny
 
Celkový vzhled: Ze strany dostatečně zaúhlené, zezadu rovné.
Praporce: K tělu souměrně silně vyvinuté s harmonickými partiemi.
Stehna: Dlouhá, široká, dobře vyplněná, svalnatá.
Zaúhlení stehenní kosti s horizontálou: Dostatečně uzavřené.
Lýtko: Středně dlouhé, dostatečně zašikmené s dobrou muskulaturou.
Koleno: Silné, dobře navazuje na kloub. Kolena lehce otevřeně zaúhlené.
Hlezno: Úměrně otevřeně zaúhlené.
Nárt: Silný, krátký, vertikální, paspárky se odstraňují, pokud se objeví.
Zadní tlapy: Kulaté s klenutými a pevně uzavřenými prsty, drápy a polštářky temně pigmentované.  
 
8. Pohyb
 
Vydatný a pružný krok, ladné pohyby, nejraději a nejlépe se pohybuje v klusu, pohyb není tak ladný ve cvalu.  
 
9. Kůže
 
Poměrně tlustší, elastická, k tělu přilehlá bez faldování, temnější, vnitřní a viditelné sliznice temně pigmentované.  

10. Srst

Hustá, dlouhá, rovná s hustou podsadou. Hlava a přední partie končetin osrstěné krátce, přední rub ucha krátce, zadní dlouhou a měkčí srstí. Horní strana krku pokrytá hojně dlouhou hřívou, pod krkem je ještě delší, o něco měkčí srst. Výrazný límec na pohled šíří osnovu hlavy. Tělo je taktéž osrstěno dlouho srstí, na břiše je méně hrubá. Ocas je plný, osrstěný v podobě koruny stromu dlouhou srstí. Měkčí srst zadní strany předních končetin je dlouhá a tvoří praporce. Zadní část stehna a větší část horní partie lýtka je osrstěna velmi bohatě dlouhou srstí a tvoří kalhotky. Délka srstí na kohoutku dosahuje nejméně 10 cm.  

11. Barva

Železná šeď, žádoucí tmavá, zvláště na kohoutku postupně přechází k břichu a končetinám ve světle šedou až béžovou s tmavě šedým žíháním na předních partiích končetin. Na hlavě je tmavá maska, kolem ní světlá, až písčitě šedá barva. Bílé znaky na prsou jsou povolené, ale nejsou žádoucí.  

12. Vady

Lehké: Lehčí, užší, delší, nedostatečně hluboká nebo hlava s klabonosem - bez čelní rýhy. Příliš nízko anebo příliš vysoko usazené anebo od hlavy odstávající uši. Příliš otevřené oko, nedostatečně vzdálené oči, světlejší duhovka, nedostatečně vyvinuté čelisti, nedostatečně anebo příliš vyvinuté líce. Klešťový skus, lehký podkus a nerovné řezáky. Nedostatečně pigmentované sliznice, nos, oči a oční víčka, drápy a polštářky. Nedostatek masky na hlavě, nevýrazný anebo příliš výrazný stop, výraznější nadočnicové oblouky, příliš vyvinuté lícní kosti. Povislé pysky, fanon, zvrásněná kůže, světlá kůže. Úzký, nedostatečně hluboký anebo sudovitý hrudník, nevyvinutá slabá předhrudní partie, menší nepravidelnosti končetin. Lehce pronesený hřbet, lehce přestavěná anebo šikmá záď, kratší ocas, prošláplé záprstí, zaječí tlapka, kratší pesíky. Bílé znaky na prsou a ostatní lehčí konstituční a kondiční vady.  

 

Těžké: Úzká, příliš malá nebo příliš lehká hlava, příliš špičatý a dlouhý čenich, příliš vyjádřený stop, rybí oko, kvadratický formát, výrazně přestavěná záď, strmý postoj končetin, postavené uši, vlnité a měkké pesíky, pronesený hřbet, velmi spirálovitý anebo nahoru stočený ocas, světle pigmentované sliznice, nos, oční víčka, polštářky a taktéž všechny těžcí vady konstituce.    

 

Diskvalifikační: Neúplný chrup, předkus, výrazný podkus, velká disproporce hlavy a těla, velice atypická hlava, disproporce ve stavbě těla, především výšky pod minimální míry. Velice pronesený hřbet, příliš krátká srst, všechny barvy, které nejsou alespoň železitě šedé, dvoubarevnost a vícebarevnost s ostrým ohraničením, depigmentace sliznice, očního víčka, nosu. Výrazný francouzský anebo sudovitý postoj končetin, výrazně krátký anebo zkostnatěle zvednutý zatočený ocas a jiné degenerativní vady.    

Standard byl schválen FCI (mezinárodní kynologická federace) pod číslem 278 v roce 1969.
(Zdroj: Dr. Milorad Tadič: Jugoslovenske rase pasa, Nolit, Beograd 1990, recenze prof. Dr. Slobodan Pavlovič)

 

TOPlist