Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
O plemeni / About breed


 
 
Vynikající hlídač a perfektní pastevecký pes,
zároveň v těch pravých rukou schopný
a ochotný plnit roli služebního psa.
Takové je v kostce i podle samotných Slovinců
jejich národní plemeno krašský ovčák,
chlouba mezi čtyřmi, nad kterými mají patronát
  anebo je považují za své.
 
 
Karst shepherd makes a great companion to people who enjoy outdoor activities and who desire an independent companion, and an equal partner and member of the family. Also, Karst shepherd is the right choice for people with a house and large garden, who are looking for a reliable guard dog, and especially those with plenty of spare time and devotion to take care of the dog and to train and raise it with patience and love. Only then will Karst shepherd become a loyal and faithful companion, who will more than repay all the love and attention he receives.
 
Slovene dog expert and international judge Miroslav Zidar describes the breed: "Karst Shepherd is a medium sized, compact sheepdog, of iron-grey colour with 10 cm long, dense double coat. He has an exceptionally noble head with friendly, almond-shaped dark brown eyes. He is independent and brave, but also prudent and reliable. He likes to be treated as an equal partner, which means that he responds best to intelligent, patient, but consistent training. Any pressuring will lead to rejection and distancing. Karst Shepherd is a good protective dog, and a reliable and independent guard dog.
 

Jaký je?

Podprůměrný ohař, mizerný retríver, "ovčák" jenom úředně podle jména - krašský ovčák je se vším všudy nejmenší, nejpřívětivější, ale přece jen nefalšovaný pastevecký pes. To, že je nejmenší, v průměru od 54 po 60 cm v kohoutku s váhou od 35 do 42 kg, nejochotnější z klanu pasteveckých osobností poslechnout svého pána a sdílet s ním i jeho sportovní záliby, je z nouze ctnost. Na hustě osídleném slovinském venkově už v počátcích organizované kynologie ztratil většinu svých stád a musel se přizpůsobit novému poslání - hlídače a psa společníka. Odtud moderní standard krašského ovčáka, jako žádný u pasteveckých plemen, klade důraz na dobromyslnost a poslušnost skloubenou se suverénním chováním.
 
PES / MALE   FENA / FEMALE
 
     
 
     
 
     
     

Povahové zvlášťnosti

Tato mnohem přívětivější tvář, která však úplně nepotlačila vyhraněnou osobnost, jíž si tolik váží třeba milovníci středoasiatů anebo šarplaninců, může být i zdrojem nedorozumnění. I když je krašák povahově na rozhraní I. "ovčácké" a II. "pastevecké" FCI skupiny, majitel, který se bude snažit vychovávat krašský přírůstek třeba jako německého ovčáka, může být nemile překvapen tvrdou samostatnou reakcí pasteveckého psa. A už je vinou nezkušeného majitele na světě mylná nálepka "nevypočítatelný". Mohl se jí vyhnout, kdyby se byl raději zeptal na zkušenosti chovatelů pasteveckých obrů. Krašský ovčák potřebuje odmalička zlatou, laskavou důslednost a snahu majitele uplatňovat přirozenou autoritu vůdce smečky bez přílišného nátlaku. Pak je z něj i vynikající hlídač i spolehlivý pes společník, ochotný odhodit svůj rezervovaný klid kvůli mazlení se svou lidskou smečkou. U toho pravého pána bude z něj kupodivu i vynikající služební pes, což neplatí pro ostatní pastevecké psy. Ve vlasti zkoušky pro služební plemena různých stupňů složilo i 50 krašských ovčáků.
 

Není to jen menší šarplaninec?

Krašského ovčáka, kterého často ve Slovinsku potkáte jako společníka jezdců na císařských lipicánech, zdobí dlouhá srst s hřívou délky na kohoutku zhruba 10 cm a bohatý košatý ocas. Zbarvení je jakékoliv, šedé od světle ocelové šedi až po velice tmavou. U tmavších jedinců je žádané světle žluté anebo šedé žíhání. Tmavší srst je nejvýraznější na horních partiích těla, ke konci končetin pigmentace zesvětluje. Typická hlava má lehce klenutou lebku, převislé uši s poněkud stočenými kraji, jemnější čenich a přátelské mandlové tmavě hnědé oči. Kostra není přehnaně mohutná, ale zato výrazně osvalené a kompaktní tělo lehce podlouhlého formátu a pevné, dobře osvalené končetiny umožňují krašskému ovčáku lehký a elegantní, vytrvalý, vydatný krok. 
 

Pro koho se hodí?

Především pro ty, komu učaroval pastevecký klan v přepestré paletě moderních plemen psů a potřebují o něco menší avšak neúplatné, nebojácné hlídače anebo si jednoduše zvykli na psí osobnosti, odhodlané hodnotit situace vlastní hlavou a ne jen čekat na povel páníčka. Krašský ovčák je ideální pro lidi žijící v domě s velkou zahradou, kteří hledají spolehlivého hlídače a mají dostatek času se svému psovi věnovat, cvičit jej a vychovávat s trpělivostí a láskou. Jedině tak se váš krašský ovčák stane věrným společníkem, který vám mnohonásobně vrátí lásku a pozornost, kterou jste mu věnovali. Svou vytrvalostí a v zásadě nezájmem o čerstvou stopu v lese je ideální společník pro jezdce. Vyrovnanost a klid ho předurčují i pro milovníky maratonských procházek v přírodě. A samozřejmě, na svoje původní poslání hlídače stád krašský ovčák v moderním soužití ve slovinských městech a na venkově ani na vteřinu nezapomněl, přestože by ho u nás našel jedině v Beskydech. Přesto, že je krašský ovčak v celosvětovém měřítku rarita s celkovým počtem zhruba 2500 jedinců, přispívá jako jediná za bývalou železnou oponou Česká republika s už čtvrtým odchovaným vrhem.
 
 
 
 
Je to velice životaschopné plemeno,
kterému se vyhýbala móda a díky
tomu i přešlechtění a zdravotní potíže!!!!!
 
Krašské ovčačky jsou velice obětavé matky
početných, zdravých a bezproblémových vrhů.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

TOPlist